Turystyka Wiki
Advertisement

Rzym
164px-Coat of arms of Rome.svg
Informacje
Język oficjalny {{{Język}}}
Województwo: -
Leży na Kontynencie: {{{Leży na Kontynencie}}}
Data założenia: {{{Data założenia}}}
ilość mieszkańców: {{{Ludność}}}
Wysokość: 37 m n.p.m.
Strefa czasowa: {{{Strefa czasowa}}}

Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad Tybrem i Morzem Śródziemnym, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny ma powierzchnię 1285 km² i liczbę ludności 2 748 809, będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Zespół miejski liczy 3 798 000 mieszkańców.

Historia[]

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z IX-VIII w.p.n.e. (wzgórze Palatyn). Założony wg tradycji 753 p.n.e. przez Pomolusa. Na przełomie VII i VI pod panowaniem Etrusków. Zniszczony przez Celtow, odbudowany i otoczony murami obronnymi. Korzystne położenie obronne i handlowe przyczyniło się do wzrostu potęgi i zamożności Rzymu, który poszerzył swój obszar o wzgórza: Wiminal, Kwirynał i Kapitol, gdzie zbudowano świątynię Jowisza. W poł. IV w. mury Rzymu objęły Awentyn (miasto siedmiu wzgórz). 312 p.n.e. zbudowano pierwszy akwedukt (Aqua Appia) i pierwszą drogę bitą (Via Appia).

strefy Administracyjne[]

800px-Flag of Rome

Pod względem administracyjnym dzieli się na 3 strefy:

1) centralną (śródmieście), położoną w obrębie Murów Aureliana, będącą najstarszą częścią miasta, skupiającą instytucje i urzędy państwowe, siedziby firm przemysłowych, handlowych, banków oraz większość zabytków,

2) obrzeżną (nowoczesne dzielnice mieszkaniowe, głównie w południowo-wschodniej i zachodniej części miasta),

3) podmiejską, gdzie znajduje się większość zakładów przemysłowych.

Ciekawostki[]

  • Odnośnie powstania tego miasta powstał mit o Romulusie i Remusie, bliźniacy, z których Romulus miał je założyć.
Advertisement